Februárban a fővárosból indult és tegnap a hetedik állomáshelyére érkezett az az utazó vagonkiállítás, amivel a Szovjetunióba hurcolt politikai foglyokra és kényszermunkásokra emlékeznek.
– Kiskunhalas csak sodródott a történelemmel, csak kapta ezeket a sorstragédiákat – emlékeztetett a halasi vasútállomáson, a kiállítás megnyitóján Végső István halasi történész, a rendezvény egyik szervezője. A Pásztortűz Egyesület vezetője felidézte az 1703-as halasi kuruc csatát, aminek véletlen helyszíne volt a város, akárcsak amikor 1944 októberében, amikor éppen a vasútállomáson mészároltak le 196 zsidó munkaszolgálatost, de Halas arról sem tehetett, hogy a második világháború után a város volt az első stációja a megye déli részéről a Szovjetunióba hurcoltaknak, mert ott dőlt el, merre viszi tovább őket a vonat.
Akkoriban Kiskunhalasról, ötven-hatvan embert kényszerítettek az ismeretlenbe induló lágerjáratokra. A kiállítás egyik tablóján olvasható: 1936-ban, a 33 ezres városban, 254 német nemzetiségű élt, de a számuk a szovjet csapatok 1944-es megérkezésének idejére 34 főre csökkent. „Ez a létszám messze alulmúlta szovjet vezetés elvárásait. Ezért több német hangzású és névvel rendelkező, ám magyar állampolgárságú személy is a deportálandók listájára került. Az összegyűjtés során az is előfordult, hogy valakit csak azért akartak elvinni, mert „Német” volt a családneve. „Mivel nagyon kevés embert sikerült németté nyilvánítani, így többeket politikai okokra hivatkozva gyűjtöttek be.” – hiszen teljesíteni kellett a sztálini vezetés 0060-as számú parancsát, ami miatt közel 1 millió magyar állampolgárt vittek kényszermunkára a Szovjetunió különböző részeire.
Bányai Gábor, a körzet országgyűlési képviselője és Fülöp Róbert halasi polgármester is arról szóltak beszédeikben, hogy szembesülni kell a múlttal, hiszen a „Lágerjárat” arra is figyelmeztet, hogy okulni kell a történelmi bűnökből, hiszen az ember a mai napig képes megtenni hasonló vétkeket, de arra kell törekedni a jövőben ilyen szörnyűségek ne következhessenek be.
Az emlékezés vagonja Kiskunhalason állomásozik
– A XXI. század eszközeivel mi éppen az elhangzottak miatt akarjuk bemutatni azokat a borzalmakat, amelyekről ma már csak néhány túlélő tud mesélni, hogy ne ismétlődhessen meg az, ami ezekkel az emberekkel megtörtént a második világháború végén. A ma élő fiataloknak mindezt látniuk kell, s reméljük minél többen jönnek el megnézni ezt a kiállítást – tette hozzá az elhangzottakhoz Rozsnyai Ilona, a kiállítást kezdeményező Magyarországi Németek Pécs-Baranyai Nemzetiségi Köre projekt koordinátora.
Az embertelenségre emlékeztető kiállítás október 3-ig látogatható a halasi vasútállomáson, majd a tehervagon a következő helyszínre, Bajára gördül.
1986-ban zárták be az utolsó GUPVI lágert |
|
forrás: http://www.baon.hu/bacs-kiskun/kozelet/lagerjarat-idezi-a-multat-684935